Burdur Turizmi Neden Gelişmiyor?

kibyraBurdur, uyuyan güzel derler yıllardır.Ama ne yapılsa ya da yapılmak istense de bir türlü bu uyuyan güzel gözlerini açamadı dünyaya. Eskiler de derler Burdur, Afyon, Isparta gibi komşu illeri ve ilçelerinden gelen vatandaşlarla ticaret merkezi gibiymiş. Bahsettiğimiz tarih 40-50 yıl öncesi. Ancak günümüzde Burdur , komşu illerine gider olmuş, kıyafetini, eşyasını, atını arabasını oralardan alan olmuştur. Belki zamanı bu yönde akışını sağladı ve Burdur’u sahip olduğu değerlerin körelmesi ile birlikte farklı yönlere yöneldi.

 

Kısa bir geçmiş analizi yaptıktan sonra asıl meselemize geçiyoruz.”Burdur turizmi neden gelişmiyor?” sorusuna. Öncelikle turizm uzmanlık alanım değil ancak hiç bilmediğim bir konu da değil. Turizm bilindiği üzere dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan geziler ve bir ülkeye veya bir bölgeye gezmen (turist) çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Burdur’da bu saydığımız tanımda yapabileceğimiz birçok aktivite var. Göller, Antik Kentler, Tarihi Konaklar, Mağaralar ve muhteşem manzaralar gezebilecek bir çok yer var. Peki bu kadar turizme açık bir şehir var iken neden gelişmiyor? Neden Burdur’a yerli ve yabancı turist az geliyor. Bu soruların cevabı aslında çok basit. Burdur vizyonu ile adından söz ettiremeyen bir statüde. Bir ürünün, bir kurum veya kuruluşun herkes tarafından tanınabilirliği onun marka değeri ile doğru orantılıdır. Yani Burdur marka değeri geride kalmıştır. Birçok marka tanınabilirliğini artırmak için reklam ve tanıtım projeleri üretmektedir. Burdur turizmini geliştirmek istiyorsa reklamını iyi yapması lazım.Yoksa Antalya gibi dünya turizminin göz bebeği olan komşu şehrinin arkasında gölge olarak kalır.

Burdur turizminin gelişmesinde katkı sağlayacak etmenlerden birisi de yerel halktır. Halk konukseverliği ile gelen yerli ve yabancı turistleri evlerinde gibi hissettirmeli, esnafta dost kazığı atmamalıdır. Çok duyuyoruz, özellikler yerli turistler esnafın pahalı satışlarında şikayetçi oluyor. Bu turizmin gelişmesine köstek olan önemli bir engel. Bu sorunlar aşılarak ancak Burdur sahip olduğu değerler ile turizmi gelişir.

Fenerbahçe – Galatasaray Derbisi Maç Analizim

galatasaray-fenerbahçe 10 kasım

Öncelikle, Ulusumuzun kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 75. yıl dönümünde bir Türk Genci olarak saygıyla ve özlemle anıyorum.

Bilinen şu ki tarih yine tekerür etti ve Fenerhahçe maçı kazandı. Öncelikle teknik olarak yorumda bulunmayacağım.Çünkü bu maçta teknik taktik oyundan öte psikolojik bir savaş vardı. Her zaman olduğu gibi Fenerbahçe tribünleri hakemi etkisi altına aldılar. Chedjou’nun pozisyonunda penaltı bekleyen rakipler kendi aleyhlerine karar çıkarlarsa bu kadar savunabilir miydi penaltı diye. Bence çok kolay penaltı kararı çıktı. 1-0 geriye düşen Galatasaray doğal olarak psikolojik olarak maça eşit başladığı Fenerbahçe karşısında geriye düştü.

Maçın ikinci yarısında ofsayttan atılan bir gol tek göze çarpan olay.Çünkü maçı bitiren olay. 90+2 ‘de penaltı kazanan Galatasaray sağolsun Melo’nun kaçırmasıyla maçın son onlarında heyecanın yaşanmasına engel oldu.

Galatasaray takımı hakkında söyleyebileceğim tek bir söz var Fatih Terim’in takımdan ayrılmasıyla takım içinde birlik ve beraberlik zayıflamış.Yönetimin bu konuda ekstra çalışma yapması lazım. Lider arasında puan farkı 9’a çıkması Galatasaray’ı erken havlu attırabilir. Bu nedenlen mental olarak takımın toparlanması lazım.

Fenerbahçe – Galatasaray derbisi öncesi görüşlerim

drogba_fenerbahçe derbisi

Galatasaray, son Kopenhag maçında ağır bir yenilgi almış yarın oynanacak Fenerbahçe derbisi öncesi acaba sorularını getirdi. Muslera gibi takımın önemli yapı taşını sakatlığı sebebiyle eksikliğini hissedecek olan Cimbom, yetmezmiş gibi son haftaların en formda ismi Sneijder’in belindeki ağrılar yüzünce bu maç için risk edilmeyeceği haberlerinde bir Galatasaraylı olarak tedirgin ediyor. Ancak her ne kadar da zor durumda olursa olsun, başı öne eğilmeyecek tek takım Galatasaraydır. Galatasaray bundan daha zor koşullarda büyük zaferlere imza atmıştır.Kimse korkmasın ki Galatasaray ruhu üstesinden gelecektir.

Maça gelirsek ligde lider durumda olan Fenerbahçe, Avrupa kupalarında mücadele etmemenin avantajıyla, haftada bir yaptığı maçlar ile dinlenmiş ve maça hazır gibi görünüyor.Ancak seri galibiyetlerle ligde istediğini alan Fenerbahçe yüksek motivasyondayken dün takımın teknik direktörü Ersun Yanal’ın rahatsızlanması ve hastaneye kaldırılıp operasyon geçirmesi takımın motivasyonunu indirgemiş olabilir. (Bu arada Ersun Yanal’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz)

Derbinin favorisi olmaz belki ama istatistikler Fenerbahçe’yi Kadıköy’de açık ara üstün gösteriyor. Bu nedenle maçı Galatasaray adına kazanmak çok zor. Zaten zorluk bir yana şansızlığı üzerinde yıllardır Saraçoğlu Stadı’nda Galatasaray’ın. Alıncak bir galibiyet Galatasaray takımı için çıta yükseltecektir. Çünkü alışılagelmiş bir senaryo oynanıyor tam 14 senedir. Bu nedenle Galatasaray’ın kazanması çok şeyi değiştirecektir. Fenerbahçe’nin kazanması ise hiç bir şeyi değiştirmez.

Galatasaray, Fenerbahçe maçını nasıl kazanır ?

  1. Takım moral, motivasyon ve mental olarak hazır olmalı
  2. Takım maç içinde seyirci baskısını yenmeli
  3. Fenerbahçe takımı iyi analiz edilmeli
  4. Maç içinde taktik ve fiziksel disiplin sağlanmalı
  5. Öne geçilen skorlarda rehavete girilmemeli
  6. Geri düşülen skorlarda mücadeleden vazgeçilmemeli
  7. Mümkünse en az 3 farklı skora erişilmeli.

 

Vatandaşa Bunu Etmeyin

Ülkemizde yapılan bazı politikalar vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamasını engelliyor.Hem de çok önemli ihtiyaçlar. Ülke’nin büyük bir bölümü Kurban’dan Kurban’a eti evinde bollukla görüyor.Et vatandaşın evinde lüks olan bir yiyecek haline geldi.Bunda devletin uyguladığı politikalar ile üretimdeki sorunlar etkili olmakta…

Makalenin tamamını okumak için tıklayın