18 Ocak 2014

İnternetin medya ayağı

Çağ internet çağı. Kimileri kabül edemiyor ama gerçek bu. İnternet 20. yüzyılın en büyük icadı olarak kabul ediliyor.Televizyonu, telefonu hatta bilgisayarı bile geride bırakan büyük bir icat. İnternetin kullanım amacına göre birçok avantajı ve dezavantajı var. Benim şahsen değineceğim kısmı internetin medya ayağı. Günümüz vatandaşlarının haberleri aracı olarak kabul ettiği yayın organları televizyon ve gazete olarak göz çarpıyor. İnternetin artık ceplere kadar girmesiyle bu ifade değişti. Haberler anlık internette haber sitelerine düşerken, sosyal medya aracılıyla daha fazla kitlelere ulaşıyor. Haberin kitleye ulaşmasında en etkin araç internet oldu. Artık yazılı basın son demlerini yaşıyor. İnternet gazeteciliği büyüyen ve devleşen bir sektör haline geldi. Bu bağlamda yatırımcılar kobilere kadar tüm ekonomik faktörler internetin verdiği avantajı iyi değerlendirmelidir.

 

İnterneti iyi değerlendirmek demekle bahsetmek istediğim hedef kitleye ulaşmada firmayı ve ürünü tanıtmakta interneti kullanmanın daha etkin olacağını bilmeleridir. Çünkü internette yedisinden yetmişine, kadınından erkeğine ulusal ve uluslararası bütün kitlelere ulaşmak yazılı basın veya televizyondan ulaşmaktan daha kolay ve daha ucuz. Firmalar internet üzerinde her hangi bir sitede, bu bir haber sitesi de olabilir, blog sitesi de…Bu sitelerde verecekleri reklamlar doğru siteyi seçmeleri halinde hedef kitlelerine ulaşabilecek ürünlerinin satışlarını yapabilecek, firmalarının marka değerini yükseltebilecektir.

özgür doğan

Gazeteci Özgür Doğan, 1988 yılında Burdur’da doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini Burdur’da tamamlayan Doğan, 2014 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölünümünden mezun olmuştur. Doğan, SDÜ Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Yüksek Lisans Eğitimini tamamlayarak 2018 yılında mezun olmuş ve Ziraat Yüksek Mühendisi ünvanını almıştır. Gazetecilik kariyerine üniversite eğitimine başladığı yılda başlayan Özgür Doğan, 10 Mayıs 2010 tarihinde Burdurweb.com internet sitesini kurarak Burdur’da bir ilki gerçekleştirmiştir. Doğan, internet medyasında başladığı kariyerine ek olarak 15 Aralık 2015 tarihinde Burdurweb Dergisi’ni çıkarmaya başlamış ve halen yayın hayatını devam ettirmektedir. Gazeteci Özgür Doğan, ilk olarak Kasım 2016 yılında Kanal 15 televizyonunda kendisinin hazırlayıp sunduğu “Özgür Doğan ile Parantez” programını halen kendi internet televizyonu olan BurdurwebTV’de sürdürmektedir. Çeşitli dallarda bir çok ödül alan Doğan, gazetecilik kariyerinde en anlamlı ödülü ise 11 Aralık 2014 tarihinde Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği Bumerang En İyi Yerel Site kategorisinde Türkiye 1.si olmaya layık görülmüştür. Gazeteci Doğan, halen gazetecilik kariyerine yazılı, görsel ve internet medyasında sürdürmekte aynı zamanda da medya sektörünün bir çok dalında kurumsal ve teknik danışmanlık vermektedir.

You may also like...