20 Kasım 2013

Burdur Turizmi Neden Gelişmiyor?

kibyraBurdur, uyuyan güzel derler yıllardır.Ama ne yapılsa ya da yapılmak istense de bir türlü bu uyuyan güzel gözlerini açamadı dünyaya. Eskiler de derler Burdur, Afyon, Isparta gibi komşu illeri ve ilçelerinden gelen vatandaşlarla ticaret merkezi gibiymiş. Bahsettiğimiz tarih 40-50 yıl öncesi. Ancak günümüzde Burdur , komşu illerine gider olmuş, kıyafetini, eşyasını, atını arabasını oralardan alan olmuştur. Belki zamanı bu yönde akışını sağladı ve Burdur’u sahip olduğu değerlerin körelmesi ile birlikte farklı yönlere yöneldi.

 

Kısa bir geçmiş analizi yaptıktan sonra asıl meselemize geçiyoruz.”Burdur turizmi neden gelişmiyor?” sorusuna. Öncelikle turizm uzmanlık alanım değil ancak hiç bilmediğim bir konu da değil. Turizm bilindiği üzere dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan geziler ve bir ülkeye veya bir bölgeye gezmen (turist) çekmek için alınan ekonomik, kültürel, teknik önlemlerin, yapılan çalışmaların tümüdür. Burdur’da bu saydığımız tanımda yapabileceğimiz birçok aktivite var. Göller, Antik Kentler, Tarihi Konaklar, Mağaralar ve muhteşem manzaralar gezebilecek bir çok yer var. Peki bu kadar turizme açık bir şehir var iken neden gelişmiyor? Neden Burdur’a yerli ve yabancı turist az geliyor. Bu soruların cevabı aslında çok basit. Burdur vizyonu ile adından söz ettiremeyen bir statüde. Bir ürünün, bir kurum veya kuruluşun herkes tarafından tanınabilirliği onun marka değeri ile doğru orantılıdır. Yani Burdur marka değeri geride kalmıştır. Birçok marka tanınabilirliğini artırmak için reklam ve tanıtım projeleri üretmektedir. Burdur turizmini geliştirmek istiyorsa reklamını iyi yapması lazım.Yoksa Antalya gibi dünya turizminin göz bebeği olan komşu şehrinin arkasında gölge olarak kalır.

Burdur turizminin gelişmesinde katkı sağlayacak etmenlerden birisi de yerel halktır. Halk konukseverliği ile gelen yerli ve yabancı turistleri evlerinde gibi hissettirmeli, esnafta dost kazığı atmamalıdır. Çok duyuyoruz, özellikler yerli turistler esnafın pahalı satışlarında şikayetçi oluyor. Bu turizmin gelişmesine köstek olan önemli bir engel. Bu sorunlar aşılarak ancak Burdur sahip olduğu değerler ile turizmi gelişir.

özgür doğan

Gazeteci Özgür Doğan, 1988 yılında Burdur’da doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini Burdur’da tamamlayan Doğan, 2014 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölünümünden mezun olmuştur. Doğan, SDÜ Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Yüksek Lisans Eğitimini tamamlayarak 2018 yılında mezun olmuş ve Ziraat Yüksek Mühendisi ünvanını almıştır. Gazetecilik kariyerine üniversite eğitimine başladığı yılda başlayan Özgür Doğan, 10 Mayıs 2010 tarihinde Burdurweb.com internet sitesini kurarak Burdur’da bir ilki gerçekleştirmiştir. Doğan, internet medyasında başladığı kariyerine ek olarak 15 Aralık 2015 tarihinde Burdurweb Dergisi’ni çıkarmaya başlamış ve halen yayın hayatını devam ettirmektedir. Gazeteci Özgür Doğan, ilk olarak Kasım 2016 yılında Kanal 15 televizyonunda kendisinin hazırlayıp sunduğu “Özgür Doğan ile Parantez” programını halen kendi internet televizyonu olan BurdurwebTV’de sürdürmektedir. Çeşitli dallarda bir çok ödül alan Doğan, gazetecilik kariyerinde en anlamlı ödülü ise 11 Aralık 2014 tarihinde Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği Bumerang En İyi Yerel Site kategorisinde Türkiye 1.si olmaya layık görülmüştür. Gazeteci Doğan, halen gazetecilik kariyerine yazılı, görsel ve internet medyasında sürdürmekte aynı zamanda da medya sektörünün bir çok dalında kurumsal ve teknik danışmanlık vermektedir.

You may also like...