Durgun Aslan

bursaspor-galatasaray 2013Bursaspor – Galatasaray Maç Analizi

Galatasaray, Bursa deplasmanına her zaman olduğu gibi tereddütle geldi. Son 5-6 maçtır Bursa deplasmanında kazanamayan Galatasaray, maçtan önce her Galatsarayılının tahmini bir beraberlikti.Kime sorsanız Galatasaray Bursa deplasmanından alacağı 3 puanı süpriz sayıyordu.Kez Galatasaray takımı taraftarın tahminini boşa çıkarmadı ve Bursaspor takımına karşı 2013-2014 sezonunda deplasmanda yine üstünlük sağlamayarak 1-1 berabere kaldı. Maçın kuş bakışı görünümü bu.

Gelelim maç analizine…Teknik direktör Fatih Terim son Gaziantepspor maçındaki kadrodan sakat Semih-Gökhan Zan değişikliği hariç aynı başladı. Galatasaray maç boyu elde ettiği toplarla hücum organizasyonlarında etkiliği olmaya çalışırken rakip Bursaspor’un dişli olması hücum organizasyonlarında etkinliği zayıflatırken, savunmada zorlu anlar yaşadı.İlk yarı her iki takım karşılıklı pozisyonlara girerek gol bulmaya çalışsa da istedikleri net pozisyonları elde edemedi. Bunda her iki takımında öne geçme hırsı ve geri düşmeme çabası vardı.Galatasaray ince bir ofsayttan gol bularak 1-0 öne geçti. Belki gol ofsayt diyeceksiniz ancak ilerleyen dakikalarda Drogba’ nın aldığı topa ofsayt bayrağını kaldıran yan hakem de Galatasaray’ın bariz gol şansını elden aldığında ne diyeceksiniz merak konusu. Yani her halükarda hakem hataları veya yanlış çalan düdükler kasıtlı olmasa da her iki takımı da hakkının yenmesi düşüncesine sokuyor.

Galatasaray, Bursaspor deplasmanında zor olan bir deplasman denilebilir, 1-0 öne geçmenin rahatlıyla maç sürdürürken Bursaspor’ un maçta beraberlik için her şey yapacağını hesaba katmadı ki, savunmada yapılan ihmal golü getirdi ve skorun 1-1 olmasına neden oldu. Bursaspor maç boyu istekli bir görünüm verdi. Bunu istekli görünümü Galatasaray’da göremedim. Çünkü Galatasaray maçtan önce olası beraberliği kabullenmiş gibiydi. Belki Bursaspor’ un hücumlarıyla olası bir mağlubiyette yaşanabilirdi ama Galatasaraylı futbolcuların şansı yerinde olması olası mağlubiyeti önledi. Galatasaray taraftarı oynanan futboldan ve mücadeleden memnun olduğunu düşünmüyorum. Futbolcular TT Arenada gösterdikleri mücadele ve hırsı bu maçta sergileyemediler.

Gelelim maçın magazinsel bölümüne.Fatih Terim, Didier Drogba’ yı oyundan alarak yerine Emre Çolak’ ı kattı. Belki skoru korumak istedi.Ne de olsa skor 1-0′ dı ve Galatasaray önde olan takımdı.Ancak takımına hücumda olsun savunma da olsun büyük katkılar sağlayan Dünya yıldızı Drogba’yı çıkarması maçı ilerleyen dakikalarda neden çıkardığının cevabını veren nitelikteydi.Herkes teknik direktör Teri’in verdiği kararı şaşkınlıkla karşılarken ilerleyen dakikalarda Selçuk İnan’ı kenara alması, maçta katkısının ve veriminin az olan futbolcuları oyundan aldığının göstergesi oldu.Terim maç içinde verimliliği esas alarak Drogba ve Selçuk İnan’ın katkısını ve performansını düşük gördü olsa gerek iki yıldız futbolcuyu oyundan aldı. Kararlar tartışılabilir.Doğrusunu kim bilir bilinmez ama Terim verdiği kararla taraflı tarafsız herkesi şaşırttı. Cezası bu maçta sona erecek Fatih Terim belki takımını saha kenarında ateşleme şansını elde edemeyerek gerçekten zor bir deplasmandan beraberlikle alarak ligin ikinci haftasında puan kaybetti ve dört puanla üçüncü haftayı beklemeyi başladı.cropped-imza.png