Burdurlunun Ortak Şirketi Olmalı

Siyasetçilerimiz zaman zaman bu konuyu çeşitli toplantılarda gündeme getirmesine rağmen kamuoyu oluşturamadığı için bu köşe yazımı yazma gereği duydum.

 

Burdur’da zaman zaman alışveriş merkezlerinin kısa adıyla AVM konusu gerek çıkan haberlerle gerekse siyasetçilerin açıklamalarıyla gündeme geliyor. Bir önceki dönem belediye de bu konuda ilerleme kaydetmesine rağmen sonuca ulaşamamıştı. Peki bundan yola çıkarak AVM yapmak belediyenin görevi mi? Bir hizmeti mi? Bir zorunluluğu mu? Diye sorgulamak lazım. Bunun yanıtı ben şöyle verebilirim ”hayır”. Belediyenin AVM yapmak gibi bir zorunluluğu da yok görevi de yok. Peki AVM’yi kim yapar? Sorusuna yanıt aradığımızda bir müteşebbisin yapabileceğini görüyoruz. Müteşebbis denilince bir kişi anlamı akıllara gelmesin. Bu bir şirkette olabilir. Neden konuyu AVM ile başladığımı bir örnekle açıklayacağım ama öncelikle sondan konuya girmek istiyorum; BURDUR A.Ş.

Burdur’da ilimizin önde gelen isimleri, söz sahipleri bir araya gelip bir komisyon kurup artık BURDUR A.Ş.’yi kurmalılar. Nedir bu BURDUR A.Ş. sorusunun yanıtı ise Burdur’un aşılamayan bir çok sorununu, ihtiyacını kurulan ortak şirket üzerinden karşılamak. Açılacak olan şirket halka arz edilerek vatandaşlar kendi hissesini satın alıp sermaye ortağı olacak ve bu sermaye ile yatırımlar gerçekleştirilecek. İşte o zaman Burdur’a AVM, büyük bir otel, dinlenme tesisi ve bunun benzeri birçok hayali gerçek olacaktır. Köşe yazımın ilk paragrafında örnek vereceğimi söylemiştim. Isparta Gıda Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi ismiyle tanımlanan ve halk arasında ismi söylenmekte esirgenmeyen İYAŞ. İYAŞ, bildiğim kadarıyla market olarak başladığı ticari serüvenine, AVM ile taçlandırdı. Ardından marketleri bir zincir haline geldi. Burdur’da da bir şubesini açtı. Karşımızda böyle bir örnek var. Artık Burdur’un birlik ve beraberliği sağlayarak adı ne olursa olsun Burdurlunun ortak olduğu bir şirket kurularak ihtiyaçlarına karşılık vermesi gerekiyor.

Artık Burdur’un yürekli girişimcilere ve neferlere ihtiyacı vardır. Yürekli, sağduyulu ve birbirine güvenen girişimcilerimizin artık adım atma ve bir araya gelme zamanı gelmiştir. Her şeyi devletten beklememek, tuzu kuruluktan kurtulmak gerekmektedir.

Dilerim ki bu köşe yazım bir kıvılcım olur ve böyle bir girişimin başlamasının ilk startını vermiş olur ki Burdur ve Burdurlu hemşehrilerimiz mutlu olsun.

Özgür DOĞAN / ozgurdogan15
Gazeteci – Ziraat Mühendisi

Birlik ve beraberliği anlatan bir fotoğraf;

birlik-beraberlik-591x500