yonca

Burdur’da tarımı yapılabilecek bitkiler

Burdur coğrafi konum olarak Akdeniz ve İç Anadolu geçit bölgesinde yer alan tarıma elverişli bir ildir. Burdur ilinin bazı kesimleri yer yer 800 metre rakıma düşerken bazı kesimleri ise 1350 metreye kadar çıkmaktadır. Bu da birçok kültür bitkisini yaşayabileceği iklimi oluşturmaktadır. Burdur, tarım ve hayvancılık kenti niteliği taşıyan bir özelliğe sahiptir. Tarım ve hayvancılık bir arada götürülmelidir. Tarım sadece meyve ve sebze pazarı olarak düşünülmemelidir. Tarımın yelpazesi geniş bir kavram olup yem pazarı ikinci plana atılmamalıdır. Burdur’da hayvancılığın sürdürülebilir olması için yem üretiminin yeterli olması gerekir. Fabrikasyon kesif yemlerin haricinde çiftçi mutlaka kendi beslediği hayvanının ihtiyacı olan yemi de karşılayabilmesi için yem bitkilerini ekmelidir.

 

Nedir bu yem bitkileri?
 
Yem bitkisi denince akla tarımla uğraşmayan vatandaşların hemen aklına saman gelir.Ancak samanın hayvan için besleyici bir gıda olup olmadığı konusunda bilgi sahibi değildir. Saman bir kaba yemdir.Baklagiller veya buğdaygillerin kurutulmuş halidir.Besin değeri düşüktür. Hayvanın sadece karnını doyurmasında katkı sağlar.Saman hakkında kıs bir bilgi verdikten sonra yem bitkileri olarak Burdur’da tarımı yapabileceğimiz bitkileri sayalım.Ekolojik olarak Burdur kuru ve sulu tarımın yapılabileceği arazilere sahip. Burdur’da kurum tarım olarak arpa, çavdar, yulaf yetiştirilebilir.Hayvan yetiştiriciliği için başlıca yonca, korunga, üçgül, kılçıksız brom türlerini yetiştirmek uygundur. Yonca bu bitkiler arasında besin değeri yüksek bir bitkidir.Ancak kıraç koşullarda dayanıksızdır. Eğer tarım araziniz taşlık ve kıraçsa, korunga bitkisini yetiştirmek daha uygun olur. Bunun yanı sıra iklim koşullarının sıcak olduğu kısımlarda hayvan yemi olarak slajlık mısır üretimi de çok önemli katkı sağlamaktadır.
 
Burdur’da hayvan yeminin yanı sıra bilmeyenler için sayarsak birçok sebze ve meyve üretiliyor. Ancak turunç dediğimiz portakal gibi sub-tropik meyveler il dışından getiriliyor.Burdur, ülkemizin önemli endüstri bitkilerinin de yetiştirildiği bir tarım kenti. Bunlardan şeker pancarı, haşhaş başlıca önemli endüstri bitkileri.
 
Burdur’da tarımı anlatmak sadece bir makale ile ifade etmek mümkün değil.Sadece yüzeysel bir bilgi vermek istedim. Umarım ileri zamanlarda her bitkiyi ayrı ayrı yazıp sizlerle paylaşacağım.

Tags: No tags

Comments are closed.