Burdur, kabuğunu kıracaksa ön şart…

Sene 2004,  28 Mart 2015 günlerden Pazar. Yerel seçimler yapılmış, sandıklar açılmış, oylar sayılmış, Ak Parti’li Sebahattin Akkaya 15 Bin 837 oy, CHP’li Ahmet Nejdet İlgün 15 Bin 456 oy almıştı. Kesin sonuçlara göre Ak Partili Sebahattin Akkaya, bir kaç apartman dairesinin seçmen sayısı kadar; 381 oy ile Burdur Belediye Başkanlığı’nı kazanmıştı.

Sene 2004, Ak Parti iktidar olalı 2 yıl geçmiş, Türkiye’de Ak Parti rüzgarı esiyor, Burdur’lu seçmen de ”Ak Parti iktidar, iktidar partisine oy verirsek Burdur’a yatırımlar akar” düşüncesiyle oy vermiş ve belediyeyi Ak Parti’ye teslim etmişti. Geçen zaman içinde Burdur’da Akkaya döneminde bir takım hizmetler gelmiştir. Toplu konutlar, kapalı pazar, Belediye Kongre ve Sergi Salonu, otogar, taş ocağı  gibi aklıma ilk gelen yatırımlar kazandırılmış, bitirilemeyen kültür merkezi ve sorunlarıyla avm bilmecesi kalmıştı. Benim burada değinmek istediğim merkez ilçeye yapılan yatırımların boyutu. 2004 yılından 2014 Yerel Seçimleri’ne değin Ak Parti halen iktidarını sürdürdü. Ak Parti iktidarını arkasına alamamış ki o dönemin belediyesi geçen 10 yıl süre içerisinden bir Isparta kadar büyüyemedi ve gelişemedi. Üstüne üstlük belediyenin iller bankasına borcuna borç bindi. Peki neden? Bunun açıklamasını yapacak olan konunun muhatapları ancak şahsen bu konuyu ancak yorumlayabilirim.

Mensubu olduğun parti eğer iktidar partisi ise, sen de belediye başkanı isen yapacağın en makul şey Ankara’da gecene, gündüzüne katıp bir o bakan, bir bu bakan peşinden koşup gerekli yatırımı almak için mücadele etmektedir. Bana göre bu çalışma yapılmamıştır. Yeterince Burdur’un sorunları aktarılmamış, çözüm aranmamıştır. Belediye doğru yönetilmemiş, gerekli yatırımlar bakanlık bütçesiyle sağlanamamıştır. Şuan ise yapılması gereken geçmişten ders çıkartılıp gereken mücadeleyi vermektedir.

Sene 2015, Ak Parti güçlenmiş bir parti olarak yeniden iktidar oldu. Burdur’lu seçmen de ”Ak Parti iktidar, iktidar partisine oy verirsek Burdur’a yatırımlar akar” düşüncesiyle yine oy verdi. Tek fark Burdur Belediyesi, şuan Ak Parti Belediyesi değil. Bu yatırımların önü kesileceği anlamı taşımıyordur (umarım). İktidar, ilimizde 2 milletvekiline sahip. İktidar, CHP’li merkez ile Yeşilova ilçesi ve MHP’li belediyeleri üvey evlat muamelesi yapmaması gerekiyor keza ilimizin diğer bütün ilçelerini de. Bütün ilçeler bizim. Hepsi de ilimizin ayrı ayrı güzellikleri. İktidar, seçim sonuçları ne olursa olsun yatırımları adaletli paylaştırması gerekiyor.

Yeni dönemde artık mesele memleket meselesi olması, kişisel problemlerin siyasi çalışmalara yansımaması gerektiği dönemdir. Burdur, kabuğunu kıracaksa ön şart hangi partiye gönül vermiş olursa olsun bütün vatandaşlarımızın, siyasi partililerin, sivil toplum kuruluşlarının topyekun birlik ve beraberlik içerisinde mücadele vermesi, elini taşın altına koyması, goygoyculuk, partizanlık yapmaması, nefret söylemlerinden uzak durması gerekmektedir.

Özgür DOĞAN
Gazeteci – Ziraat Mühendisi
twitter.com/ozgurdogan15