Gelir adaletiyle adil düzen!

Ülkemiz insanı tarihi ile yaşayan bir toplum.

Geçmişte atalarımızın yaşadığı zorlukları bilen ve bundan ders çıkaran bir nesil. Öyle ki dar gelirli vatandaşlarımız içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıları bile kabullenerek hayatını sürdürüyor.

Peki kabullenmek zorunda mı?

Tabi ki hayır. Milletimizin her kesiminin refahı yüksek bir yaşantıya sahip olmalıdır. Hiç bir Avrupa ülkesi vatandaşından eksik bir imkanı olmamalı, daha fazlasına sahip olmalıdır.

Türkiye’nin coğrafi konumu, tarihi gerçekler ve jeopolitik yaşanmışlıklar ülkenin gelişimini etkilemiştir. Terörle yapılan mücadelen kaynaklı harcanan öz kaynaklarımız topluma dağıtılamadığı için maalesef toplumumuzun büyük bir kesimi ekonomik sıkıntılar çekmektedir.

Ülke ekonomisi hem yanlış politikalar sonucu hem de bu dış etkenlerden kaynaklı dengeli gitmemesi halkımızı refah düzeyini etkilemektedir. Hazinede yeterli miktarda para bulunsa ve ülke borcu da çok az olsaydı inanıyorum ki ekonomimizde şuan yaşadığımız sorunlar gerçekleşmezdi.

Asgari ücretli, emekli, işçi ve memur, özetle toplumun tüm kesimi kazandığını yetiremiyor.

Ülkemizde çok az bir oranda kesimin refah düzeyi yüksek diye ve göz önünde bunlar boy gösteriyor diye halkımızın mutlu olduğunu ifade edilmesi çok yanlıştır.

Kredi kartı, kredi gibi birçok faizli ve geri ödemeli borç ile hayatını sürdüren milyonlarca insan ve aile var.

Onlar istemez mi birikimleri olsun, birçok ihtiyacını borçlanmadan alabilsin.

Peki neden alamıyor? Çünkü ülkemizin gayri safi milli hasılası dış borçtan fazla da o yüzden.

Çözüm?

Ülkeyi yönetenler zenginden çok, fakirden daha az vergi almalı. En başta yapacağı bu olmalı ki dar gelirli vatandaşların üzerindeki vergi yükü kalksın.

Gelir adaleti sağlayarak ancak adil düzeni sağlayabilirsiniz.

Maliyetler düşürülmeli!

Üretimin en önemli maliyeti enerji. Enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz ve bunun önüne geçmek bizim elimizde. Ülke politikalarını güncellemeli enerjide dışa bağımlılığı azaltacak projeler üretilmelidir.

Maliyetler düşer, üretim artırılırsa fiyatlar ucuzlar, yurttaşlarımızın alım gücü artar ve refah düzeyi yükselir.

Özgür DOĞAN