29 Temmuz 2013

Akıllı telefon almalı mıyım?

Akıllı telefon almalı mıyım? sorusunun cevabı burda saklı. Doğum yılı 80’li yıllarda olan birçok insan bilim kurgu filmlerinin etkisinde kalmış ve gelecek konusunda birçok umuda kapılmıştır.Günümüzün gençleri ileri teknolojinin içinde doğdukları için ve daha onlar dünyaya gelmeden teknolojik birçok gelişmeler geride kaldığı için kimin bu gelişimden ne kadar eziyet çektiğini bilmezler. Tek fonsiyonlu telefonlar vardı daha bundan 15 sene önce.Yaptığı tek işlem aramaktı.Sahip olduğu teknoloji ile ancak o kadarını yapabiliyor. Ağırlıkları ise kilograma yakındı.Şimdinin gençleri çok şanslı ve şuan teknolojinin geldiği aşama tatmin edici durumda.
Günümüz teknolojisinde teknloji devleri artık zamanla yarışıyorlar.Kim daha iyisini ne kadar kısa zamanda kullanıma sunacak telaşındalar.Bu firmalar bu yarışta öyle perfrmans gösterdiler ki son 3 yılda akıllı telefon ismi altında yüzlerce fonksiyona sahip bilim kurgu filmlerinde seyrettiğimiz kareleri gerçek hayata uyarladılar.Olması gereken belki buldu ancak son yıllarda yaşanan gelişmeler insanı şaşkınlığa sevkediyor. Reklam olmasın diye firma isminden çekinmiyeceğim çünkü o firmaların reklama ihtiyacı yoklar.Bahsettiğim firmalar Apple, Samsung, Sony, LG ve diğer teknoloji devleri.

Gelelim asıl meselemize neden bir akıllı telefon almalıyım diyen biri öncelikle bilmelidir ki zaman ve teknolojik gelişmeler zorunlu kılıyor.Basit görünen tuşlu telefonların yerine yüzlerce fonksiyonu gerçekleştiren dokunmatik ve akıllı telefonlar yerini aldı. Dünya kendi ekseni etrafında dönmeye devam ededursun iletişim ve haberleşmenin kullanımı milyarlarca kitleye ulaşması, bu sonuçtan trilyon dolarlık bir ekonominin oluşmasına neden oldu. İnsanlarda bu ekonomiye kendi istekleriyle de katkıda bulundular. Ekonomik gücü yetersiz olan bir çok insa borca girerek ellerinde Iphone, Galaxys ve Xperia gibi modeller alarak bu ekonominin genişlemesinde ve hızlanmasında katkı sağladılar.Bunun yanısıra yaşı henüz oyun çağında olan çocukların ellerinden akıllı telefonlar artık düşmüyor.

Gazete okumak, internette araştırma yapmak, sosyal medyada gezinmek, fotoğraf ve video çekmek, müzik dinlemek, hatta kitap okumak gibi başlıca fonksiyonlar sizi akıllı telefon almaya sevk ediyor. Telefonla mesajlaşma ve konuşma artık eskisi kadar fazla değil.Çünkü insanlar zamanlarının büyük bir kısımında facebook, twitter gibi sosyal medya da geçirerek ileşim ihtiyaçlarını gideriyorlar. Artık sesle iletişimden sanal iletişime geçilmiş durumda.

özgür doğan

Gazeteci Özgür Doğan, 1988 yılında Burdur’da doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini Burdur’da tamamlayan Doğan, 2014 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölünümünden mezun olmuştur. Doğan, SDÜ Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Yüksek Lisans Eğitimini tamamlayarak 2018 yılında mezun olmuş ve Ziraat Yüksek Mühendisi ünvanını almıştır. Gazetecilik kariyerine üniversite eğitimine başladığı yılda başlayan Özgür Doğan, 10 Mayıs 2010 tarihinde Burdurweb.com internet sitesini kurarak Burdur’da bir ilki gerçekleştirmiştir. Doğan, internet medyasında başladığı kariyerine ek olarak 15 Aralık 2015 tarihinde Burdurweb Dergisi’ni çıkarmaya başlamış ve halen yayın hayatını devam ettirmektedir. Gazeteci Özgür Doğan, ilk olarak Kasım 2016 yılında Kanal 15 televizyonunda kendisinin hazırlayıp sunduğu “Özgür Doğan ile Parantez” programını halen kendi internet televizyonu olan BurdurwebTV’de sürdürmektedir. Çeşitli dallarda bir çok ödül alan Doğan, gazetecilik kariyerinde en anlamlı ödülü ise 11 Aralık 2014 tarihinde Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği Bumerang En İyi Yerel Site kategorisinde Türkiye 1.si olmaya layık görülmüştür. Gazeteci Doğan, halen gazetecilik kariyerine yazılı, görsel ve internet medyasında sürdürmekte aynı zamanda da medya sektörünün bir çok dalında kurumsal ve teknik danışmanlık vermektedir.

You may also like...